Mis on Pikleri kolmnurk ja miks ta meeldib nii lastele kui lastevanematele?

Kui meie poeg Frank oli umbes neljakuune, tutvustas elukaaslane mulle esimest korda Pikleri kolmnurka. Ta lubas, et sellest saab Franki pikaaegne lemmik – ideaalne koht, kus esimesed ronimistrennid teha ning valmistada end ette suurte mänguväljakute vallutusteks.

Kuna Pikleri kolmnurk on enamasti päris suur ja osadel juhtudel ka liumäega, siis jagub loodetavasti mängulusti veel mitmeks aastaks.

Ronika kasuks rääkis ka viimastel aastatel kasvanud populaarsus ning metsikult hea tagasiside erinevates beebigruppides ning arendavate mänguasjade blogides. Lühidalt kokku võttes on tegemist mänguasjaga, mis arendab lapse julgust, iseseisvust, tasakaalu, osavust. Mis võib-olla isegi kõige olulisem – Pikleri kolmnurk võimaldab lapsel toas aktiivselt liigutada ja end heas mõttes ära väsitada! Meie pere mänguasjavalikus on päris tähtis koht ka avatud mänguasjadel, mis annavad lapsele võimaluse mängureeglid ise välja mõelda. Pikleri kolmnurga soovitajate sõnul oli tegemist just sedalaadi mänguasjaga, millega laps ise uusi tegevusi looma hakkab.

Pikleri kolmnurk

  • leiutas lastearst Dr Emmi Pikler aastal 1940-datel.
  • enamasti naturaalsest puidust kaks redelit, mis on ühendatud kolmnurkseks ronikaks
  • soovitatav vanus kasutamiseks 6 kuud – 5a
  • kaasaja tootjad on mänguasjale lisanud puidust liumäe

Franki 5 lemmiktegevust Pikleri kolmnurgal

Tänaseks on Pikleri kolmnurk meie kodus juba ligi pool aastat, alates ca 8. elukuust. Ta kasutab seda väga mitmel moel ning avastab pidevalt uusi võimalusi arenemiseks:

Ronimine

Loomulikult põhitegevus! Esimesed katsetused olid päris kõhklevad ja kuna Frank on üldiselt üsna ettevaatlik laps, siis seda enam! Nädala-kahega oli aga asi juba päris käpas ja tegime pidevalt uusi rekordeid järgmistele astmetele. Ajapikku julgesime ise juba diivanil tegevust jälgida. Kuna päris iseseisvalt Frank veel üle tipu teisele poole ei roni, siis on harjutamist veel tükiks ajaks.

Liugu laskmine

Liumägi on kolmnurgale täiesti geniaalne täiendus. Eriti praegu, kus Frank kasutab praktiliselt kolmnurka veel redelina, kust ta sama teed pidi alla tuleb, on teisel pool olev liumägi mõnus vaheldus. Liumägi on ka parasjagu motivaator selle järgmise vallutuse tegemiseks, sest üle ronides ootab teda koheselt liumäe kõrgeim tipp ja pikim liug! Praegu kasutab Frank liumäge iseseisvalt: ronib nii kõrgelt peale, kui suudab ja tuleb rõõmsalt alla ning kordab tegevust. Sealt on tore ka palle, autosid ja muid mänguasju alla veeretada. Saladuskatte all pean tunnistama, et olen ka ise koos Frankiga mõned sõidud teinud. Alguses testisime toote vastupidavust, kuid Frankile on see võimalus aeg-ajalt suuremal kiirusel kihutada.

Onni ehitamine

Kolmnurk on parasjagu kõrge, et seal all mugavalt istuda ja onnide ehitamine on Frankile väga meelepärane tegevus. Laisemad onnid valmivad imelihtsalt – tekk üle kolmnurga ja valmis! Vahel aga satume rohkem hoogu ja ronikas on sissepääs suuremasse lossi, tunnel valgustatud ja mänguasjad onnis ootamas.

Peituse- ja kullimäng

Talle meeldib igalt poolt piiluda: asjade vahelt, kõrvalt, pealt ja alt. Pikler on meil toa sellises asukohas, et ühest toa otsast teise saab alati ronika vahelt piiluda. Hämmastav, kui lihtne asi osutus igapäevaseks meelelahutajaks.
Kullimängu avastasime täiesti juhuslikult. Frankil oli külas omavanune sõber ja viskasime teki taaskord üle kolmnurga. Järgnes umbes 20-25 ringi täiskiirusel tagaajamismängu ümber Pikleri kolmnurga, selle alt ja pidevate 180-kraadiste suunamuudatustega. Pole midagi ägedamat, kui kaks üheaastast, kes mänguasja algupärast otstarvet eirates täiesti uue mängu leiutavad!

Lapsevanemate needus ja õnnistus: tule kustutamine ja sisse lülitamine

Kuna Frank on hull lülitite fänn ja enamasti nendeni iseseisvalt ei ulata, siis harjutamise julgustamiseks asetasime ronika elutoa lülitite alla. Toimis ideaalselt, ta hakkas neid lüliteid ja kolmnurka kordades tihedamini kasutama! Miinuspool oli algselt muidugi see, et pidime leppima tema eelistusega valgustuse osas. Tänaseks oleme jõudnud kompromissilaadse olukorrani, kus õhtul põleb veidi lahjem valgusti ja päeval valib Frank omale meelepärase valgustuse. Ehk siis väike ootamatu boonus esimeste olmeliste reeglite kokkuleppimisel!

Kokkuvõtteks

Pikler on väga mitmekülgne, arendav mänguasi, selles oleme me kuue kuuga küll veendunud. Võib-olla ei osanud me aga oodata, et see on ka lapsevanemaid arendav. Kuue kuuga oleme me õppinud Franki ronikal rohkem usaldama ja iseseisvuma. Autasuks jälgisin paar nädalat tagasi uhkusega, kuidas meie vaevalt aasta ja neljakuune 2m kõrgusele mänguväljakule täitsa ise ronis!

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

X