Toeta lapse füüsilist arengut esimesel eluaastal

Me teame, et lapse esimesed eluaastad on tema arengu jaoks ülimalt olulised ning lapsevanemana püüame toetada tema arengut nii palju kui oskame. Palju on õppida ja kogeda ning kõike ei saagi värske lapsevanem kohe teada.

Loetleme siin mõned olulised arenguetapid, millel on hea silma peal hoida ning mõned harjutused, et saaksite aidata lapsel need saavutada.
*Blogiposti koostamisel oleme kasutanud Babysport füsioterapeudi Urmi Kukk koostatud harjutusi. Suur tänu, et olulisel teemal kirjutasite ja lubasite ka meil nippe jagada!

2-4 elukuu:

Teisel elukuul suudab laps juba rohkem pead hoida ning tõsta kõhuli asendis. Kolmandal elukuul suudab ta püsida küünarvarstoetuses. Selili asendist kätest last istuma tõmmates suudab ta hoida pead õlgade tasemel.

Harjutus pea hoidmise arendamiseks

Libista oma käsi ettevaatlikult lapse kukla taha nii, et ei puudutaks beebi kaela, teise käega hoia kätest. Tõsta aeglaselt lapse pead ja painuta kergelt, nii et lõug painutuks vastu rinnakut.
Või aseta mõlemad käed lapsele õlgadele ja kukla taha ning painuta veidi ettepoole tõstes pea ja õlad aluselt.

5-8 elukuu:

Umbes viiendal elukuul peaks suutma laps pöörata end kõhuli asendis ümber oma telje ning hiljemalt kuuendaks elukuuks pöörama seljalt kõhule. Samal ajal võite märgata ka lapse soovi varbaid suhu pista 😊. Umbes seitsmendal elukuul alustab laps roomamisega. Võib juhtuda, et mõni laps alustab roomamisega tagurpidi või jätab mõne etapi vahele.

Harjutus arendamaks ümber oma telje liikumist

Pööra laps kõhuli, koputa heliseva palliga vastu lapse vasakut küünarvart ja aseta siis pall tema vasakule poole kõrvale. Aita viia esialgu keharaskus paremale käele, et beebi saaks tõsta oma vasaku käe palli suunas. Liigu nii edasi külje suunas. Korda harjutust paremale.

9-12 elukuu:

Üheksandal / kümnendal elukuul alustab laps püsti käputamisega ning esimesed seisud toe najal teeb 11-12 kuu vanuselt. Sellel ajal võivad lapsed olla väga erineval tasemel, mõned juba alustavad esimeste sammudega ja teised koguvad julgust püsti tõusta. Kuid ärge muretsege, hiljemalt 1,5 aastaselt õpib ta juba kõndima.

Harjutame istuma minekut ja istumistasakaalu.

Aseta laps risti enda ette käpuliasendisse, aseta üks käsi rinna alla ja teine käsi puusale. Kui harjutad istuma minekut üle parema õla, siis aseta parem käsi rinna alla ja vasak puusale ja vastupidi.

Et harjutada oleks mõnus ja turvaline, oleme välja valinud hulga mängumatte ja tegelustekke. Kõige parema mängumattide valiku Eestis leiad siit: https://lastemangud.ee/mangumatt-ja-tegelustekk/

Meie kliendid on enim valinud

X